Aktualności

Rakiety śnieżne – praktyczne wskazówki cz.1

Rakiety śnieżne – odlot w Bieszczadach

Wycieczki na rakietach śnieżnych


CO NA SIEBIE WŁOŻYĆ, CZYLI ODPOWIEDNIA ODZIEŻ:

Dobrać odpowiedni sprzęt. BUTY. Mowa nie tylko o rakietach! Dziś zdecydowana większość rakiet śnieżnych nie wymaga specjalnego obuwia. Oczywiście musi być to obuwie rozsądnie dobrane na zimowe wędrówki. Sugerujemy wybrać ciepłe, nieprzemakalne buty trekkingowe, najlepiej sięgające ponad kostkę.

RAKIETY

Rakiety musimy przede wszystkim dopasować do swojej wagi. Ich skuteczność w terenie zależy głównie od tego czy wybraliśmy rakiety z odpowiednim zakresem wagowym, w przeciwnym razie ciężar nie zostanie rozłożony odpowiednio i nasza rakieta zacznie zanadto tonąć w śniegu. Nasza wypożyczalnia oferuje rakiety o trzech zakresach wagowych:

< 65 kg   |   50-90 kg    | 70-140 kg

KIJKI

Na górskie wycieczki warto zaopatrzyć się także w kijki. Ich przydatność w trudnym górskim terenie jest nie do przecenienia. Kijki powinny być o ok. 15 cm dłuższe, niż te, których używamy latem (w przypadku kijków regulowanych zwiększamy ich długość) lub posiadać duży i szeroki talerzyk zabezpieczający przed zapadaniem się w śnieg.

Odzież

Sprawa niby oczywista, jednak często popełniamy błędy wybierając odzież na zimowe wyprawy. Ważną zasadą jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Nawet cieńsze ubrania w większej ilości działają efektywniej niż mniej bardzo ciepłych ubrań.  Zalecamy używanie termo aktywnej bielizny, doskonale odciągającej pot od skóry, następnie warstwę termiczną np. polar lub softshell. Okrycie wierzchnie powinno składać się z odzieży membranowej, która jako materiał oddychający nie pozwoli nam się zanadto spocić. Bardzo ważne w tym przypadku są spodnie. Musimy pamiętać, że śnieg często będzie dotykał naszych nogawek, więc najlepiej sprawdzą się spodnie ze śliskiego materiału, do których śnieg nie przywiera. Doskonale spisują się także stuptuty. Specyficzne przy chodzeniu na rakietach jest to, że przy pewnych ustawieniach (zamkniętej blokadzie) śnieg jest podrzucany przez ogon rakiety i ląduje na udach i pośladkach. Musimy pamiętać, by także tą część ciała zabezpieczyć przed przemarznięciem. Koniecznie w góry zabierzcie także nieprzewiewaną czapkę i rękawiczki. Odkryta głowa i dłonie to potężna strata ciepła, łatwa droga do wychłodzenia.

Całość praktycznych wskazówek dotyczących rakiet śnieżnych znajdziecie tutaj:

ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI RAKIET ŚNIEŻNYCH:


Paź 12, 2012 Zimowe wpisy

Comments are closed.