Historia śnieżnych butów

Rakiety śnieżne to rodzaj obuwia/ przyrządu do chodzenia po śniegu. Zasada ich działania jest prosta. Rakiety bowiem rozkładają ciężar osoby na większej powierzchni niż sam but, dzięki czemu osoba wyposażona w rakiety nie zapada się całkowicie w śniegu.Tradycyjne rakiety śnieżne, nazywane butami śnieżnymi miały drewniany szkielet i membranę ze skórzanych pasków. Dziś niektórzy producenci rakiet śnieżnych wykorzystują tą samą budowę, jednak drewno i skórę zastąpiły lekkie stopy metali oraz tkaniny syntetyczne. W nowoczesnych rakietach śnieżnych równie ważna, jak dystrybucja wagi w stosunku do podłoża, jest wygoda ich noszenia oraz łatwość w manewrowaniu. Projektuje się je także pamiętając o tym, by nie ?zbierały? śniegu wykorzystując ożebrowaną/kratową konstrukcję pod piętą, przez którą wykrusza się śnieg, a która daje możliwość unieruchomienia pięty w razie potrzeby.

 

 

Czasy współczesne

Historia rakiet śnieżnych

Poza rdzenną ludnością i niektórymi zawodami sportowymi, jak chociażby Zimowe Igrzyska Arktyczne (Arctic Winter Games), bardzo niewielu entuzjastów używa obecnie staromodnych rakiet śnieżnych. Niemniej jednak niektórzy cenią je za rzemiosło ich wykonania. Czasem taki rakiety wykorzystywane są jako dekoracje, zamontowane na ścianach, lub nad kominkiem w domkach narciarskich.

Mimo, że wielu entuzjastów preferuje aluminiowe rakiety, to jest jeszcze spora grupa pasjonatów, którzy wolą drewniane rakiety śnieżne. Dodatkowo, drewniane ramki nie zamarzają tak łatwo. Wielu miłośników woli drewniane rakiety również dlatego, że są bardzo ciche w trakcie użytkowania.

Podczas gdy rekreacyjne wykorzystanie rakiet śnieżnych rozpoczęło się od działalności klubów rakietowych w Quebec (Kanada), organizowały one imprezy, w trakcie których wyścigi i wędrówki górskie  łączono z wyborny jedzeniem i trunkami, produkcja butów śnieżnych do celów rekreacyjnych tak naprawdę rozpoczęła się w pod koniec XIX stulecia, kiedy to rekreacyjne wykorzystanie rakiet śnieżnych stało się bardziej rozpowszechnione.

Pod koniec XX wieku rakiety śnieżne przeszły radykalną zmianę wyglądu. Wszystko zaczęło się w 1950 roku, kiedy firma Tubbs, działająca w Vermont, stworzyła model rakiet w kształcie łapy niedźwiedzia nazwany Green Mountain BearPaw. Rakiety te charakteryzowały się tym, że były krótkie, ale jednocześnie dużo węższe, niż modele dotąd produkowane. Bardzo szybko rakiety w takim kształcie stały się najpopularniejszymi w tamtych czasach.

źródło: wikipedia.pl Tłumaczenie: Anna Buk

 

Pochodzenie rakiet śnieżnych i pierwsze śnieżne buty

Rakiety śnieżne rdzennej ludności północnoamerykańskiej

Wykorzystanie przez Europejczyków

Czasy współczesne

Powstanie zachodniego modelu rakiet śnieżnych

 

Wypożyczalnia

WYPOŻYCZENIE RAKIET

15 zł / komplet

za komplet rakiet śnieżnych  na dobę.
W razie potrzeby kijki trekkingowe do rakiet pożyczamy bezpłatnie.

KAUCJA ZWROTNA

50 zł / komplet

Kaucja jest pobierana przy wypożyczeniu, zwracana przy zwrocie rakiet. Kaucja może

RABAT

Jeśli wypożyczasz na dłużej  niż 4 doby,

jeden dzień jest gratis!

15zł/doba

KONTAKT I REZERWACJE

REZERWACJE

UWAGA!! Kontakt telefoniczny tylko w godzinach pracy biura  9:00-17:00
Po wcześniejszym umówieniu się odbiór rakiet jest możliwy 24/h na dobę. 

+48 697 075 795

biuro@pawuk.pl

Adresy

Wypożyczalnia GŁÓWNA

ZAGÓRZ ul. Bieszczadzka 5, ZAGÓRZ (9:00-17:00)
ZAGÓRZ ul Krucza 79 (17:00-9:00)

  • Cisna
  • Wetlina
  • Ustrzyki Dolne
  • Lutowiska

  

Informacje

Do wypożyczania jest potrzebny przynajmniej jeden dowód tożsamości ze zdjęciem!

Działamy od 2009 roku! Prowadzimy zarejestrowaną działalność gospodarczą, wystawiamy rachunki! JESTEŚMY JEDNĄ Z NAJWIĘKSZYCH WYPOŻYCZALNI RAKIET ŚNIEŻNYCH W POLSCE!!!  Możemy obsłużyć nawet 50-osobową wycieczkę!

Mapa wypożyczalni

mapa

 

 

POLECAMY TAKŻE:

WYCIĄGI W BIESZCZADACH”]Krótki kurs poruszania się w głębokim śniegu przy pomocy rakiet.

WYCIECZKI ZIMOWE”]Opis typów rakiet śnieżnych wykorzystywanych współcześnie.

INTEGRACJA W BIESZCZADACH Od śnieżnych butów do rakiet śnieżnych – czyli jak to się zaczęło.

MAPA WYPOŻYCZALNI

[/container]