Historia śnieżnych butów

Rakiety śnieżne to rodzaj obuwia/ przyrządu do chodzenia po śniegu. Zasada ich działania jest prosta. Rakiety bowiem rozkładają ciężar osoby na większej powierzchni niż sam but, dzięki czemu osoba wyposażona w rakiety nie zapada się całkowicie w śniegu.Tradycyjne rakiety śnieżne, nazywane butami śnieżnymi miały drewniany szkielet i membranę ze skórzanych pasków. Dziś niektórzy producenci rakiet śnieżnych wykorzystują tą samą budowę, jednak drewno i skórę zastąpiły lekkie stopy metali oraz tkaniny syntetyczne. W nowoczesnych rakietach śnieżnych równie ważna, jak dystrybucja wagi w stosunku do podłoża, jest wygoda ich noszenia oraz łatwość w manewrowaniu. Projektuje się je także pamiętając o tym, by nie ?zbierały? śniegu wykorzystując ożebrowaną/kratową konstrukcję pod piętą, przez którą wykrusza się śnieg, a która daje możliwość unieruchomienia pięty w razie potrzeby.

 

 

Rakiety śnieżne rdzennej ludności północnoamerykańskiej

Historia rakiet śnieżnych

Zanim europejczycy dotarli do Ameryki, rdzenni Indianie rozwinęli bardzo zaawansowaną i zróżnicowaną konstrukcję rakiet śnieżnych. Prawie każde północno-amerykańskie plemię wypracowało swój unikalny kształt rakiet śnieżnych, jednak im bardziej na północ, tym konstrukcje bardziej proste lub nawet prymitywne.

Eskimosi wypracowali dwa style budowania rakiet śnieżnych. Pierwszy styl polegał na zbudowanie trójkątnej konstrukcji długiej na około 46 cm, drugi sty charakteryzował się natomiast niemal okrągłym/owalnym kształtem. Oba style pozwalają na doskonałe utrzymywanie się na śniegu. Radzą sobie doskonale w głębokim, luźnym i puszystym śniegu. Jednakże w brew obiegowej opinii, Eskimosi nie używają swoich rakiet śnieżnych odkąd większość swoich wędrówek odbywali po zamarzniętym morzu lub terenie tundry, gdzie nie zapadali się znacznie w śniegu.

Kierując się na południe, rakiety śnieżne stawały się stopniowo coraz bardziej wąskie i długie, z których największe używane były przez plemiona Cree w trakcie polowań. Miały one niemal 1,8 metra długości i były podniesione w okolicach palców. Nawet mniejsze modele rakiet, stworzone przez plemiona Irokezów, były węższe i krótsze, odzwierciedlając potrzebę doskonałego manewrowania rakietami w terenach zalesionych.

Indianie z Wielkich Równin (USA) używali rakiet śnieżnych w trakcie swoich zimowych polowań na bizony, zanim jeszcze zaczęli wykorzystywać do tego celu konie. Pomimo wielkiej różnorodności form, rakiety śnieżne były w rzeczywistości jednym z niewielu elementów kulturowych wspólnych dla wszystkich plemion, które żyły na terenach, gdzie zimy były śnieżne, w szczególności w regionach północnych.

źródło: wikipedia.pl Tłumaczenie: Anna Buk

 

Pochodzenie rakiet śnieżnych i pierwsze śnieżne buty

Rakiety śnieżne rdzennej ludności północnoamerykańskiej

Wykorzystanie przez Europejczyków

Czasy współczesne

Powstanie zachodniego modelu rakiet śnieżnych

 

Wypożyczalnia

WYPOŻYCZENIE RAKIET

15 zł / komplet

za komplet rakiet śnieżnych  na dobę.
W razie potrzeby kijki trekkingowe do rakiet pożyczamy bezpłatnie.

KAUCJA ZWROTNA

50 zł / komplet

Kaucja jest pobierana przy wypożyczeniu, zwracana przy zwrocie rakiet. Kaucja może

RABAT

Jeśli wypożyczasz na dłużej  niż 4 doby,

jeden dzień jest gratis!

15zł/doba

KONTAKT I REZERWACJE

REZERWACJE

UWAGA!! Kontakt telefoniczny tylko w godzinach pracy biura  9:00-17:00
Po wcześniejszym umówieniu się odbiór rakiet jest możliwy 24/h na dobę. 

+48 697 075 795

biuro@pawuk.pl

Adresy

Wypożyczalnia GŁÓWNA

ZAGÓRZ ul. Bieszczadzka 5, ZAGÓRZ (9:00-17:00)
ZAGÓRZ ul Krucza 79 (17:00-9:00)

  • Cisna
  • Wetlina
  • Ustrzyki Dolne
  • Lutowiska

  

Informacje

Do wypożyczania jest potrzebny przynajmniej jeden dowód tożsamości ze zdjęciem!

Działamy od 2009 roku! Prowadzimy zarejestrowaną działalność gospodarczą, wystawiamy rachunki! JESTEŚMY JEDNĄ Z NAJWIĘKSZYCH WYPOŻYCZALNI RAKIET ŚNIEŻNYCH W POLSCE!!!  Możemy obsłużyć nawet 50-osobową wycieczkę!

Mapa wypożyczalni

mapa

 

 

POLECAMY TAKŻE:

WYCIĄGI W BIESZCZADACH”]Krótki kurs poruszania się w głębokim śniegu przy pomocy rakiet.

WYCIECZKI ZIMOWE”]Opis typów rakiet śnieżnych wykorzystywanych współcześnie.

INTEGRACJA W BIESZCZADACH Od śnieżnych butów do rakiet śnieżnych – czyli jak to się zaczęło.

[/container]