Rakiety śnieżne – historia powstania

Historia śnieżnych butów

R

akiety śnieżne to rodzaj obuwia/ przyrządu do chodzenia po śniegu. Zasada ich działania jest prosta. Rakiety bowiem rozkładają ciężar osoby na większej powierzchni niż sam but, dzięki czemu osoba wyposażona w rakiety nie zapada się całkowicie w śniegu.Tradycyjne rakiety śnieżne, nazywane butami śnieżnymi miały drewniany szkielet i membranę ze skórzanych pasków.

Tradycyjna rakieta śnieżna

Dziś niektórzy producenci rakiet śnieżnych wykorzystują tą samą budowę, jednak drewno i skórę zastąpiły lekkie stopy metali oraz tkaniny syntetyczne. W nowoczesnych rakietach śnieżnych równie ważna, jak dystrybucja wagi w stosunku do podłoża, jest wygoda ich noszenia oraz łatwość w manewrowaniu. Projektuje się je także pamiętając o tym, by nie ?zbierały? śniegu wykorzystując ożebrowaną/kratową konstrukcję pod piętą, przez którą wykrusza się śnieg, a która daje możliwość unieruchomienia pięty w razie potrzeby.

KONTAKT

+48 697 075 795

Wypożyczalnia w ZAGÓRZU czynna całą dobę.

Pozostałe wypożyczalnie od 9:00 do 17:00

PRZEJDŹ DO WYPOŻYCZALNI

JAK WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO

Nowoczesne rakiety śnieżne

Niegdyś rakiety śnieżne stanowiły podstawowe narzędzie amerykańskich traperów, łowców futer i wszystkich tych, których przetrwanie zależało od możliwości sprawnego poruszania się po głęboko ośnieżonym terenie. Do dziś strażnicy leśni w Stanach Zjednoczonych wykorzystują je, by móc dotrzeć do terenów, które są niedostępne w okresie zimowym dla samochodów. Dzisiaj jednak rakiety śnieżne używane są głównie w celach rekreacyjnych. Stanowią wyposażenie dla turystów i biegaczy, którzy nie chcą z powodu śnieżnej zimy rezygnować ze swojego hobby. Opanowanie umiejętności chodzenia na rakietach śnieżnych przychodzi łatwo. W odpowiednich warunkach stanowi bezpieczny i niedrogi pomysł na zimowy aktywny wypoczynek. W terenach górskich jednak, przy stromych oblodzonych zboczach oczywiście trzeba zachować ostrożność  i w każdym przypadku mierzyć siły na zamiary.

INTEGRACJA W BIESZCZADACH

Od śnieżnych butów do rakiet śnieżnych – czyli jak to się zaczęło. 

MAPA WYPOŻYCZALNI

 mapa