Trasy dla narciarzy biegowych w Wetlinie i okolicy

Trasy w okolicach Wetliny:Od 2003 roku dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i okolic wytoczono i oznakowano około 20 km tras pod narty biegowe. Należy także pochwalić członków Stowarzyszenia za coroczne przygotowanie tych tras. Autorzy tras przestrzegają jednak , że niektóre trasy należy traktować bardziej jako turystyczno-widokowe, ponieważ na nich odcinki , gdzie narty bez łuski mogą nie podołać podejściom. Działający aktywnie Członkowie Stowarzyszenia informują na swoich stronach , że powstaną nowe szlaku. My dziękujemy za już powstałe i życzymy wytrwałości.


 

Trasa żółta

Ma swój początek niemal na początku Wetliny (od strony Cisnej), obok sklepu i baru p. Ireny Reszka. Dodatkowy punkt charakterystyczny to nieczynny kiosk Ruchu. To w tym miejscu od głównej szosy, tzw. wielkiej pętli bieszczadzkiej, odchodzi w bok droga, która niemal od razu rozwidla się na dwie odnogi. Chcąc wybrać się na żółtą trasę (lub na czerwoną) należy kierować się w odnogę prawą i iść cały czas prosto dalej kierując się już znakami.
Trasa kończy się ok. 2200 m dalej, dochodząc do rzeki tuż przed wsią Smerek. Jeśli ktoś zdecyduje się na przejście rzeki, 100 metrów dalej można wejść na trasę zieloną.

Trasa czerwona

Ma swój początek w tym samym miejscu co żółta (patrz opis powyżej) i przez ok. 300 m obie trasy pokrywają się. Następnie, zaraz za ostatnimi zabudowaniami, trasa czerwona odbija w prawo na łąkę, w kierunku pieszego szlaku turystycznego (żółtego) na Przełęcz Orłowicza na Połoninie Wetlińskiej. Po niecałych 2 km, już na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, trasa odbija w prawo, by ostatnie 3 km biec u stóp Hnatowego Berda. Koniec trasy czerwonej ma miejsce niedaleko szkoły w Wetlinie.

Trasa pomarańczowa

Alternatywa dla tych, którzy rozpoczynając wędrówkę trasą czerwoną nie chcą jej kończyć blisko punktu startu, a chcieliby zakończyć u drugiego krańca Wetliny, skąd w moment można znaleźć się na początku trasy zielonej biegnącej torowiskiem nieczynnej kolejki wąskotorowej. Trasa jest nieprzygotowana.

Trasa zielona

Trasa zielona jest trasą najłatwiejszą (biegnie torowiskiem nieczynnej kolejki wąskotorowej) i zazwyczaj najlepiej utrzymaną, przez co najbardziej popularną. Zaczyna się w pobliżu kościoła w Wetlinie, biegnie przez całą wieś, aż do wsi Smerek. Po drodze przecina się dwukrotnie z trasą niebieską, a pod koniec przebiega w pobliżu trasy żółtej, dzięki czemu mamy możliwość wyboru różnych wariantów trasy na każdy dzień.

Trasa niebieska

Rozpoczyna się na końcu Wetliny, tuż za mostem (od strony Smereka, Cisnej). Kiedy trasę wytyczano biegła tamtędy jedna droga pod górę, teraz drogi są dwie – proponujemy kierować się lewą odnogą, która jest łatwiejsza. Po minięciu torów kolejki wąskotorowej (trasa zielona) idziemy cały czas drogą pod górę. Po minięciu ostatnich zabudowań należy przez łąkę dojść do lasu i tam kierować się za znakami w prawo. Trasa kończy się pomiędzy Wetliną a Smerekiem, gdzie łączy się z trasą zieloną.

Źródło www.bieszczady-biegowki.pl

Informacje pochodzą ze strony www.bieszczady-biegowki.pl